Egypt

Informace Egypt

Egypt je jednou z nejoblíbenějších zemí, která je českým turistům dostupná kdykoliv. Létá se i v zimě, velice oblíbené jsou v zimě vánoční svátky a prožití posledních dní v roce včetně Silvestra a Nového roku. Turisty láká odpočinek u teplého Rudého moře, také pozorování bohatého podmořského života, ale i poznávání velice bohaté historie země. Za pouhých 4,5 hodiny letu jsou turisté z České republiky na některém z egyptských letišť.

Vstupní formality

Při vstupu do Egypta je vyžadované vízum. Cena se pohybuje cca 25USD/osobu. Platnost pasu je vyžadovaná po dobu minimálně 6 měsíců po odletu z Egypta.

Podnebí

Egypt leží v subtropickém pásmu severní Afriky, je zde tedy převážně velmi suché pouštní počasí s mírnou zimou a velmi teplým létem. Mimo středomořské pobřeží a oblast delty Nilu panuje v Egyptě suché a horké klima téměř po celý rok.  

Zvyky a tradice

Při nákupech je zvykem smlouvat. Obchodníci smlouvání očekávají a první cenu navrhnou přemrštěnou.  Běžnou součástí místní kultury je i bakšiš. Je místním zvykem očekávat bakšiš (odměnu) za každou poskytnutou službu, např. odnesení zavazadla na hotelu k pokoji apod

Na území Egypta stojí poslední z původních sedmi divů světa - jsou jím pyramidy v Gíze; všechny ostatní stavby již byly zničeny.

Egyptská střediska

Hurghada - původně malý přístav a rybářská vesnička, po otevření mezinárodního letiště jeho popularita neustále stoupá. Pyšní se drahými luxusními hotely, ale i skromnějšími menšími hotely, zaručujícími soukromí. Velkou výhodou Hurghady je jeho poloha, na sever kousek do Káhiry a pyramidy v Gíze, na jih potom k Luxoru, Údolí králů, Karnaku.

Makadi Bay - cca 35 km jižně od Hurghady, vcelku klidná oblast vhodná pro odpočinek a šnorchlování

Safaga - 50 km jižně od Hurghady, jsou zde ideální podmínky pro windsurfing a šnorchlování

El Gouna - 25 km na jih od Hurghady, uměle vytvořené letovisko pro turisty, kteří zde najdou skutečný luxus se službami na vysoké úrovni.

Marsa Alam - původně malá rybářská vesnička leží 200 km jižně od Hurghady. Dovolená je zde o poznání klidnější než v Hurghadě. Tato oblast je oblíbená díky vynikajícím podmínkám pro šnorchlování a potápění.

Sharm el Sheikh - leží na jižním cípu Sinajského poloostrova. Najdete zde krásné průzračné moře a korálové útesy.

Taba - leží na hranici Egypta a Izraele. I zde je naprosto úžasný podmořský svět, ale i možnost jet na výlet a poznat sousední státy Izrael, Jordánsko a Saudskou Arábii.

Fotogalerie Egyptská střediska a výlety

Fotogalerie jsou z vlastního fotoalba a je zakázáno jejich šíření a kopírování 

Egyptské památky

Káhira se nachází na východním břehu Nilu. Gíza na západním břehu, i když se od Káhiry nedá odmyslet, je formálně samostatným městem, patřícím do stejnojmenného guvernorátu.

Islámská část Káhiry pochází ze středověku, její asi nejhojněji navštěvovaný objekt představuje Citadela (pevnost stará více než 700 let), koptská Káhira je o několik století starší než islámská čtvrť, původně byla postavena jako římské obranné město. Egyptské muzeum je velmi zajímavé a značně rozsáhlé, obsahuje na 120 tisíc předmětů. Za vidění určitě stojí sál mumií a pokladů z Tutanchamónova hrobu. V islámském starém městě můžete navštívit nejslavnější bazar Chán al-Chalílí. Káhira je doslova protkána mešitami - mezi ty nejznámější a nejkrásnější patří - mešita al-Azhar, Alabastrová mešita (mešita Muhammada Alího), mešita sultána Hassana, dodnes považovaná za nejkrásnější mešitu na Středním východě. V Káhiře také najdete největší mešitu na světě - Ign Tulun z 9. století. Blízko se také nachází starověké město Memfis.
Nejstarší byzantská část města (řecky nazvaná Babylon) bývala v místech dnešního starého koptského města. Místo však mělo starověké kořeny, neboť podle tradice zde bojovali Hór se Sutechem. Po roce 641 severně od Babylonu vzniklo ze stanového tábora nové město Fustát. Jeho centrem byla Amrova mešita. V 9. stol. se díky Ibn Tulúnovi osídlení posunulo severně, do el-Katai. Zde byla vybudována také jeho mešita. Po dobytí města fátimovským vojevůdcem Gavgharem v roce 969 byl tábor jeho vítězného vojska postaven severně od stávajícího města a stal se základem pro město el-Kahíra - Vítězná.

Pro návštěvu pyramid v Gíze si vyčleňte celý den, areál je rozsáhlý. Nachází se 10 km od západního břehu Nilu, komplex tvoří Velká pyramida (Chufuova pyramida), která je největší. Rachefova pyramida je o něco menší a Menkaureova pyramida je nejmenší. Sfinga se nachází v Rachefově pyramidovém komplexu. Hlava měla představovat pravděpodobně Rachefa ze IV. Dynastie a tělo je zvířecí. 

Luxor - starověký Veset, je od Káhiry vzdálený 700 kilometrů. Na východě je mnoho chrámů, na západě nevynechejte Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnónovy kolosy. Všichni průvodci vás také zavedou do Aleje sfing.

Chrámový komplex v Karnaku je velmi rozsáhlý, největší v celém Egyptě. Byl budován více jak dva tisíce let. Na jeho výstavbě se podílela většina významných faraonů tehdejší doby. Zasvěcený je slunečnímu bohu Amonovi. Celý tento komplex tvoří soustava svatyní, obelisků a sloupových síní. Na návštěvníky proto působí hodně monumentálně. Jeho velké nádvoří má úctyhodných 8 tisíc m². 

Chrámový komplex v Luxoru - dnešní Luxor (arabsky el-Uksur) je po Káhiře s pyramidovými poli druhou nejdůležitější památkovou rezervací Egypta. Toto turistické středisko leží na východním břehu Nilu, 670 km jižně od Káhiry a 215 km severně od Asuánu. Na jeho území se nacházejí památky dlouholeté metropole starého Egypta. Chrámové komplexy a stovky reprezentativních hrobek svědčí o zašlé slávě "tisícebranných" Théb. Oficiální stránky Luxoru

Údolí králů je nejznámější pohřebiště egyptských králů a významných hodnostářů Nové říše starověkého Egypta. Prvním faraónem, o němž můžeme s určitostí říct, že zde byl pochován v Údolí Králů, byl Thutmose I. Nejvýznamnější Ramess II. a nejznámější Tutanchamon. 

Abú Simbel - nachází se 280 km od Asuánu a najdete tu dva chrámy. Do podvědomí veřejnosti se vepsaly unikátní akcí, při níž byly chrámy rozřezány, přesunuty o 200 m dále a o 60 m výše, aby nebyly zaplaveny při stavbě Asuánské přehrady. Večer se zde konají velkolepé světelné show. Velký chrám Ramesse II. Zaujme svými čtyřmi 20ti metrovými sochami faraóna. Menší chrám je Hathořin chrám. 

Fotogalerie - egyptské památky

Fotogalerie jsou z vlastního fotoalba a je zakázáno jejich šíření a kopírování