Egypt

Informace Egypt:

Egypt je jednou z nejoblíbenějších zemí, která je českým turistům dostupná po celý rok. Velice oblíbené jsou v zimě vánoční svátky a prožití posledních dní v roce včetně Silvestra a Nového roku. Turisty láká odpočinek u teplého Rudého moře, také pozorování bohatého podmořského života, ale i poznávání velice bohaté historie země. Za pouhých 4,5 hodiny letu jsou turisté z České republiky na některém z egyptských letišť.

Počasí Egypt

Hotel reservations - booked.net
+33
°
C
+33°
+30°
Marsa Alam
Pondělí, 24
7 denní předpověď
Hotel reservations - booked.net
+32
°
C
+33°
+28°
Hurghada
Pondělí, 24
7 denní předpověď

Vstupní formality

Při vstupu do Egypta je vyžadované vízum. Cena se pohybuje cca 25USD/osobu. Platnost pasu je vyžadovaná po dobu minimálně 6 měsíců po odletu z Egypta.

Podnebí

Egypt leží v subtropickém pásmu severní Afriky, je zde tedy převážně velmi suché pouštní počasí s mírnou zimou a velmi teplým létem. Mimo středomořské pobřeží a oblast delty Nilu panuje v Egyptě suché a horké klima téměř po celý rok.  

Zvyky a tradice

Při nákupech je zvykem smlouvat. Obchodníci smlouvání očekávají a první cenu navrhnou přemrštěnou.  Běžnou součástí místní kultury je i bakšiš. Je místním zvykem očekávat bakšiš (odměnu) za každou poskytnutou službu, např. odnesení zavazadla na hotelu k pokoji apod

Na území Egypta stojí poslední z původních sedmi divů světa - jsou jím pyramidy v Gíze; všechny ostatní stavby již byly zničeny.

Egyptská střediska:

Hurghada

Středisko Hurghada je jedno z nejoblibenějších středisek nejen pro České turisty v zahraniční dovolené, především pro rodiny s dětmi, potápěče, ale i turisty, kteří rádi kombinují dovolenou s poznáním nejvýznamnějších památek.

Hurghada má ideální podmínky pro rozvoj turistiky. Nejen bohatý podmořský život, písečné pláže, rozhlehlé hotelové komplexy, ale také relativní blízkost Káhiry a Luxoru udělaly z Hurghady nejoblíbenější místo českých turistů v Egyptě.

Makadi Bay

Atraktivní oblast Makadi Resort leží v zálivu Makadi asi 30 km jižně od centra Hurghady. Celé Makadi Bay tvoří komplex několika hotelů, který je doplněný o malé centrum. Makadi Bay je nově vybudované a stále se rozrůstá. Vlastní centrum se nazývá Madinat. V oblasti Medinat Makadi najdete i nově vybudované golfové hřiště. Díky korálovému útesu je tato oblast vhodná i pro potápění a šnorchlování.

Oblast Makadi Bay je díky své poloze a především i pro svoje okolní přírodní prostředí ideálním místem pro potápění a šnorchlování. Oproti jiným egyptským destinacím se zde velice dobře kombinuje odpočinková dovolená, strávená na krásné písčité pláži a aktivní sportovní potápění. 

Safaga je oblast nacházející se 50 km jižně od Hurghady. Jsou zde ideální podmínky pro windsurfing a šnorchlování.

El Gouna je uměle vytvořené letovisko pro turisty, kteří zde najdou skutečný luxus se službami na vysoké úrovni.

Marsa Alam je původně malá rybářská vesnička ležící 200 km jižně od Hurghady. Dovolená je zde o poznání klidnější než v Hurghadě. Tato oblast je oblíbená díky vynikajícím podmínkám pro šnorchlování a potápění.

Sharm el Sheikh leží na jižním cípu Sinajského poloostrova. Najdete zde krásné průzračné moře a korálové útesy, které patří k nejkrásnějším na Světě.

Taba leží na hranici Egypta a Izraele. I zde je naprosto úžasný podmořský svět, ale i možnost jet na výlet a poznat sousední státy Izrael, Jordánsko a Saudskou Arábii.

Fotogalerie Egyptská střediska a výlety

© David Maděra - Dovčaonline.cz, nekopírujte prosím fotky

Egyptské památky

Káhira

Káhira se nachází na východním břehu Nilu. Gíza na západním břehu, i když se od Káhiry nedá odmyslet, je formálně samostatným městem, patřícím do stejnojmenného guvernorátu.

Islámská část Káhiry pochází ze středověku, její asi nejhojněji navštěvovaný objekt představuje Citadela (pevnost stará více než 700 let), koptská Káhira je o několik století starší než islámská čtvrť, původně byla postavena jako římské obranné město.  V islámském starém městě můžete navštívit nejslavnější bazar Chán al-Chalílí. Káhira je doslova protkána mešitami - mezi ty nejznámější a nejkrásnější patří - mešita al-Azhar, Alabastrová mešita (mešita Muhammada Alího), mešita sultána Hassana, dodnes považovaná za nejkrásnější mešitu na Středním východě. V Káhiře také najdete největší mešitu na světě - Ign Tulun z 9. století. Blízko se také nachází starověké město Memfis.
Nejstarší byzantská část města (řecky nazvaná Babylon) bývala v místech dnešního starého koptského města. Místo však mělo starověké kořeny, neboť podle tradice zde bojovali Hór se Sutechem. Po roce 641 severně od Babylonu vzniklo ze stanového tábora nové město Fustát. Jeho centrem byla Amrova mešita. V 9. stol. se díky Ibn Tulúnovi osídlení posunulo severně, do el-Katai. Zde byla vybudována také jeho mešita. Po dobytí města fátimovským vojevůdcem Gavgharem v roce 969 byl tábor jeho vítězného vojska postaven severně od stávajícího města a stal se základem pro město el-Kahíra - Vítězná.

Egyptské muzeum

Egyptské muzeum je velmi zajímavé a značně rozsáhlé, obsahuje na 120 tisíc předmětů. Za vidění určitě stojí sál mumií a pokladů z Tutanchamónova hrobu.  

Pyramidy v Gíze

Pro návštěvu pyramid v Gíze si vyčleňte celý den, areál je rozsáhlý. Nachází se 10 km od západního břehu Nilu, komplex tvoří Velká pyramida (Chufuova pyramida), která je největší. Rachefova pyramida je o něco menší a Menkaureova pyramida je nejmenší. Sfinga se nachází v Rachefově pyramidovém komplexu. Hlava měla představovat pravděpodobně Rachefa ze IV. Dynastie a tělo je zvířecí. 

Chrámy v Luxoru a v Karnaku

Chrámový komplex v Karnaku je velmi rozsáhlý, největší v celém Egyptě. Byl budován více jak dva tisíce let. Na jeho výstavbě se podílela většina významných faraonů tehdejší doby. Zasvěcený je slunečnímu bohu Amonovi. Celý tento komplex tvoří soustava svatyní, obelisků a sloupových síní. Na návštěvníky proto působí hodně monumentálně. Jeho velké nádvoří má úctyhodných 8 tisíc m². 

Chrámový komplex v Luxoru - dnešní Luxor (arabsky el-Uksur) je po Káhiře s pyramidovými poli druhou nejdůležitější památkovou rezervací Egypta. Toto turistické středisko leží na východním břehu Nilu, 670 km jižně od Káhiry a 215 km severně od Asuánu. Na jeho území se nacházejí památky dlouholeté metropole starého Egypta. Chrámové komplexy a stovky reprezentativních hrobek svědčí o zašlé slávě "tisícebranných" Théb. Oficiální stránky Luxoru

Údolí králů

Údolí králů je nejznámější pohřebiště egyptských králů a významných hodnostářů Nové říše starověkého Egypta. Prvním faraónem, o němž můžeme s určitostí říct, že zde byl pochován v Údolí Králů, byl Thutmose I. Nejvýznamnější Ramess II. a nejznámější Tutanchamon. Mezi nejznámější hrobky patří:

hrobka Thutmose III

Je nejvýše položenou hrobkou, ukrytou vysoko ve vápencových skalách, která je zpřístupněna pouze kovovými schody. Byla jednou z prvních v Údolí králů. V hrobce se nacházejí sloupy, zdobené jmény 765 božstev.
Sarkofág, který se nachází ve Velké pohřební komoře, je z červeného křemence a je na něm vytesána podoba bohyně Nuty. Komora je řešena jako obrovský ornamentální svitek, v jehož vnitřku byly napsány úplné texty z Knihy Amduat jako na papyru. Na pilířích jsou výjevy převzaté z Reových litanií.

hrobka Amenothepa II

Hrobka je jednou z nejhlubších v údolí. Její struktura je složitá a její rozměry obrovské. Nalezneme zde mnoho podobností s hrobkou Thutmose III. Samotná hrobka se skládá ze tří chodeb a tří schodišť. Před vstupem do pohřební komory je síň se šesti pilíři. Stěny této síně jsou zdobeny úplnými texty z Knihy Amduat a příslušnými zobrazeními, jako by to byl velký zděný papyrus. V pohřební komoře se nalézá sarkofág, který v době nalezení obsahoval neporušenou faraónovu mumii s věnečkem mimosových květů na krku. Mumie zůstala v hrobce vystavena až do roku 1934, kdy byla převezena do muzea v Káhiře.

hrobka Ramesse VI

Ramses VI byl králem 20. dynastie. Jeho hrobka byla původně postavena pro Ramesse V. a po jeho smrti přivlastněna jeho následovníkem Ramessem VI.. Strop hrobky je nádherně zdoben motivy z Knihy dne, kde je bohyně noci a připodobňuje bohyni nebe Nut k rannímu a večernímu nebi. 63 m chodby vede do skály a je bohatě zdobena dalšími výjevy z Knihy smrti, Knihy podsvětí a Knihy bran.

Abú Simbel

Abú Simbel se nachází 280 km od Asuánu a najdete tu dva chrámy. Do podvědomí veřejnosti se vepsaly unikátní akcí, při níž byly chrámy rozřezány, přesunuty o 200 m dále a o 60 m výše, aby nebyly zaplaveny při stavbě Asuánské přehrady. Večer se zde konají velkolepé světelné show. Velký chrám Ramesse II. Zaujme svými čtyřmi 20ti metrovými sochami faraóna. Menší chrám je Hathořin chrám. 

Fotogalerie - egyptské památky

© David Maděra - Dovčaonline.cz, nekopírujte prosím fotky