Hory a jezera

Rakousko

Rakouské Alpy nabízí širokou nabídku sportovního vyžití, v zimě je na prvním místě samozřejmě lyžování. Rakousko poskytuje 22.000 km velmi dobře upravených sjezdovek a ideální sněhové podmínky. V Rakouských Alpách lyžování jarním počasím nekončí, téměř celý rok si můžete užívat lyžování na rakouských ledovcích (Stubai, Kaunertal, Pitztal, Dachstein, ...). Rakousko nabízí i stovky kilometrů perfektně upravených běžkařských tratí (olympijský region Seefeld, Ramsau, Kossen, ...). V létě nabízí rakouské Alpy ideální podmínky pro vysokohorskou turistiku, cyklistiku, rafting, in-line brusle, a další sporty. Rakouská jezera uprostřed horských masivů jsou ideálním místem pro strávení letní dovolené.

Nejvyšším vrcholem rakouských Alp je Grossglockner se 3.798 metry. Grossglockner se tyčí v pohoří Vysoké Taury (Hohe Tauern). Následuje Wildspitze (3 774 m) v Ötztalských Alpách a na třetím místě je Weisskugel (3.738 m) rovněž v Ötztalských Alpách. Typické ubytování v Rakousku je v rodinných horských penzionech a hotelech. 

Rakouská jezera v zemi plné hor, řek a jezer s křišťálově čistou vodou a krásnou přírodou, nad kterou se vám bude tajit dech. Přírodní poklad v podobě 2.000 jezer malebně zasazených do rozmanité horské krajiny každoročně láká k objevení a přírodnímu osvěžení.

Jezero Zel lam See leží na úpatí hory Schmittenhöhe v regionu Pinzgau v Salcbursku. Jde o jedno z nejoblíbenějších míst českých turistů v Rakousku pro dovolenou u jezera. Voda v Zellském jezeře je vhodná ke koupání a zdejší nabídka vodních sportů je velmi bohatá.

Největším a jedno z nejkrásnějších v celém Rakousku je jezero v Wolfgangsee v oblasti Solné komory, dlouhé 11 km, obklopené impozantními horami Schafberg, Zwölferhorn a Postalm. Průzračně čistá voda s příjemnou teplotou kolem 24 stupňů je ideální pro koupání a vodní sporty jako je potápění, surfování jachting nebo parasailing. Můžete se vydat pohádkovou krajinou po některé z perfektně značených turistických tras, nebo si vybrat cyklostezku. Nejznámější je 27 km dlouhá okružní trasa kolem jezera, dobrodružný výlet může být stezka Plombergstein vedoucí mezi kamennými soutěskami.

Nádherné panorama hor národního parku Hohe Tauern tvoří romantickou kulisu jezera Zeller See. Velmi čistá, kvalitou pitná voda v jezeře je výzvou jak pro potápěče, tak i nadšence vodních sportů. Kromě plavání a vodních radovánek zde najdete různá dětská hřiště a několik pláží. Kolem jezera se vinou trasy pěších túr například na Maiskogel, Kitzsteinhorn, nebo Schmittenhöhe.

Největším přírodním jezerem Tyrolska přezdívaným jako alpský fjord, je Achensee, vklíněné mezi pohořími Karwendel a Rofan. Na jižní straně jezera najdou přívětivé podmínky i rodiny s dětmi, kde můžete relaxovat na udržované pláži s pozvolným vstupem do vody s písčitým dnem. Pohled na klidnou jezerní hladinu Achensee si můžete vychutnat třeba z hory Seebergspitze, nebo zažít adrenalin v podobě ferratových úseků pěti vrcholů, patřících k nejznámějším zajištěným trasám na úpatí Gschölkopfu.

Smaragdově zelenou vodu a pohled na vrcholy masivu Wilder Kaiser si můžete užít u jezera Schwarzsee v Kitzbühelu. Jezero se svou hloubkou 8 m patří k nejteplejším v Alpách a díky rašeliništnímu původu má i léčivé účinky. Kromě příjemného koupání si můžete půjčit loďku, nebo šlapadlo.

Itálie

Dolomity získaly své pojmenování po francouzském geologovi Déodatovi de Dolomieu, který byl prvním, kdo tyto skály popsal. V roce 2009 byly Dolomity díky své kráse přijaty mezi poklady přírodního dědictví UNESCO.

Mezi nejrozsáhlejší italské zimní středisko patří například Val di Fassa, Val di Fiemme, Passo Tonale, Cortina d'Ampezzo, Kronplatz.

Alpy stojí za to navštívit i v létě, jsou velmi vyhledávaným cílem turistů (dolomity mají 18 vrcholů vyšších než 3.000 m), najdete zde spoustu ferrat (zajištěných cest), na své si přijdou horolezci, cyklisti, ale i rybáři.

Lago di Garda je největším a nejnavštěvovanějším jezerem v severní Itálii . Rozprostírá se mezi městy Milán a Verona. Okolí obklopují antické ruiny, nádherné promenády s kavárničkami, typické italské městečka s úzkými uličkami, středověké hrady ale i množství atrakcí a adrenalinové sporty. Lago di Garda je jezerem s největšími sportovními možnostmi.

Lago Maggiore je druhé největší jezero v Itálii. Rozprostírá se v regionech Lombardie a Piemont, přičemž jeho severní část zasahuje až do Švýcarska. Dominantou jezera jsou Boromejské ostrovy: Isola Bella, Isola Madre a Isola Pescatori. Všechny 3 ostrovy oplývají honosnými vilami, kouzelnými kavárnami a zahradami na kterých najdete volně pohybující se bílé pávi. Nádherný panoramatický výhled umocňují strmé štíty Alp.U Lago Maggiore hledali inspiraci i Gustav Flaubert, Wagner, Goethe či Ernest Hemingway, který svou knihu Sbohem, armádo napsal v městečku Stresa s výhledem na Boromejské ostrovy.

Lago di Como je sice nejmenší z trojice velkých jezer, říká se však, že i nejkrásnější. Nachází se v oblasti Lombardie. Jezero má tvar obráceného ypsilonu. Pohádkovou scenérii si nejlépe vychutnáte na kole.U jezera Como se natáčel i James Bond: Casino Royal s Davidem Craigem v hlavní roli. Samotné jezero však nejvíce zviditelnil film s Umou Thurman, Měsíc u jezera

Fotogalerie Hory a Jezera:

autor fotografií Denisa Blebtová, DiS