Dovolená v Rakousku 2020 

02.07.2020

Aktualizace 8.10.: Od 28.9.2020 zařadilo Rakousko Prahu mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru. Znamená to, že osoby přijíždějící z Prahy jsou povinny při vstupu do Rakouska předložit test o neinfikovanosti koronavirem (negativní PCR test na SARS-CoV-2) , který nesmí být starší 72 hodin.

Pokud jej cestovatelé nemají, musí se sami izolovat ve vhodném ubytování (na vlastní náklady) a do 48 hodin požádat o provedení testu na koronavirus. V případě negativního výsledku testu bude karanténa ukončena.

Bližší informace pro cestovatele z Prahy naleznete v článku "Od 28.9.2020 zařadilo Rakousko Prahu mezi rizikové oblasti z hlediska výskytu koronaviru" na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Od 30.8.2020:  Osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat atest o neinfikovanosti ani jít do karantény, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY a je zajištěn také výjezd ze země (že chcete zemí pouze tranzitovat, dokládáte např. dostatkem paliva v nádrži). Osoby, které přilétají na vídeňské letiště Schwechat, jsou povinny bezodkladně odcestovat do ČR. V takovém případě nemají povinnost předkládat v Rakousku PCR test na koronavirus, ani jít v Rakousku do karantény. 

17. května otevřelo Rakousko pro návštěvníky z České republiky první hraniční přechody. Od úterý 26. května se otevřely všechny hraniční přechody a 5. června došlo ke zrušení zbývajících omezení. Nyní lze tedy cestovat do Rakouska i zpět bez povinnosti karantény, či negativního testu na koronavirus. 

Platí povinnost nosit roušky uzavřených veřejných prostorech (vč. obchodů), dále v hromadných dopravních prostředcích (metro, tramvaje, autobusy), při spolujízdách, pokud osoby nesdílejí společnou domácnost. Místo roušky je možné použít i šál, nebo šátek zakrývající nos a ústa. Povinnost nosit roušku nemají děti do 6 let a osoby, u kterých to ze zdravotních důvodů nelze vyžadovat. V ostatních prostorech nošení roušky není povinné, ale je doporučeno. Od 24. 7. 2020 se zavádí na území celého Rakouska povinnost nosit roušky též v supermarketech a obchodech s potravinami, bankách, na poštách a u benzínových pump s prodejem potravin. Roušky jsou povinni nosit též návštěvníci zdravotnických a lázeňských zařízení a pečovatelských domů. 

zdroj www.mzv.cz

Děkujeme Denise Blebtové za úvodní fotografii. Jakékoliv šíření a kopírování je zakázáno