Dovolená v Řecku 2020

Aktualizace od 25. 9.: Pokud cestujete do Řecka z ČR letecky nebo pozemní cestou, musíte předložit na řecké hranici negativní výsledek molekulárního PCR testu na Covid-19, který nesmí být starší 72 hodin od doby odběru vzorku, a potvrzení negativní diagnózy v anglickém jazyce s uvedením jména cestujícího a čísla jeho cestovního dokladu. Povinnost testu se nevztahuje na děti narozené po 1. 1. 2011.

Všichni cestující musí nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka vyplnit elektronicky Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód. QR kód slouží mj. k namátkovému testu na Covid-19, který může být cestujícímu proveden při vstupu do Řecka. V případě testování musíte do výsledku testu setrvat v dobrovolné izolaci na vámi udané adrese a v případě pozitivního výsledku 14 dní v karanténě opět na udané adrese nebo v úřady určeném hotelu. Spolu s pozitivně testovaným cestujícím je zpravidla karanténa nařízena i jeho nejbližším spolucestujícím (rodině, přátelům).

Od 30.8.2020 je nutné vyplnit online formulář pro vstup do Řecka. Najdete jej na https://travel.gov.gr/

Nevyplnění PLF, neobdržení QR kódu a odmítnutí podstoupit namátkový test je důvodem k odepření vstupu do země nebo vyloučení z letecké přepravy

Vyplnit formulář je nutné maximálně do 48h od odletu. Řecko také zavedlo namátkové kontroly. Zdroj MZV

Všeobecné informace:

Od kdy je možné cestovat do Řecka?

Cestování do Řecka je povolené od 15. 6. 2020. Od tohoto data můžete cestovat bez karantény či povinných testů na koronavirus (pouze namátkově) přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni. Od 1. 7. se turistům otevřou další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů. 

Obecná hygienická opatření platná v Řecku:

Doporučuje se dodržovat vzájemný odstup 1,5 - 2 m, pravidelnou hygienu rukou a setrvat doma při sebemenším příznaku onemocnění. Je povoleno veřejné shromažďování maximálně 10 osob. Porušení je pokutováno (1.000 €/osobu).

Použití roušky je povinné pro veřejnost ve zdravotnických a diagnostických zařízeních, veškerých hromadných dopravních prostředcích a v prostorách letiště, v taxi a výtahu, jakož i v obchodních domech a centrech. Porušení je pokutováno (150 €). Rouška je doporučena v obchodech a uzavřených prostorách. Není potřeba v přírodě a otevřených  prostorách. 

zdroj: www.mzv.cz.

Pláže a bazény:

Pláže jsou otevřené k běžnému použití při dodržení pravidel společenského odstupu (pravidlo 3,0 m2 na osobu). 

Koupání ve venkovních bazénech je povoleno. Je nutné pouze dodržovat bezpečný odstup (2,5 m mezi osobami) a platí zvýšené požadavky na čistotu vody. Vnitřní bazény zůstávají uzavřeny

zdroj: Cestovní kanceláře

Ubytování:

Bezpečnostní opatření v ubytovacích zařízeních

V ubytovacích zařízeních platí zvýšené požadavky na čistotu pokojů a společných prostor. Pro zajištění důkladného úklidu a dostatečného provětrání pokojů je upraven čas ubytování klientů a opuštění pokojů. Klientům jsou k dispozici desinfekční prostředky.  V interiérech ubytovacího zařízení je nošení roušky doporučené. Hotely mohou být obsazený do 100% kapacity a povolená je také klimatizace. zdroj: www.mzv.cz.

Stravování:

Stravování formou bufetových stolů a all inclusive je povoleno. Pouze platí zvýšená hygienická opatření:

před nádobami s jídlem je instalována plexisklová zástěna,

  • pokrmy i nápoje servíruje personál (nikoliv klient sám),
  • je povinné dodržovat pravidla odstupu (ve frontách, mezi stoly 1,7 m apod.) 
zdroj: Cestovní kanceláře

Výlety jsou organizovány hromadnými dopravními prostředky (autobus, loď atd.) s omezením kapacity a dodržením hygienických opatření (roušky, odstup apod.). Všechny památky jsou pro veřejnost otevřeny.  

zdroj cestovní kanceláře

Aktuální informace k cestování do Řecka najdete ZDE

Řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření kdykoliv upravit nebo změnit podle vývoje epidemiologické situace v Řecku a v zemích, odkud cestovatelé přijíždějí.  

Fotogalerie Řecko

Autor fotografií: zaměstnanci Dovča online.cz, Franšízový partner Invia