Nejkrásnější korálové útesy

09.10.2021

Stále více lidí se přiklání k aktivnější dovolené, nejen odpočívat ale i zažít dobrodružství. Jednou z možností, jak ozvláštnit dny u moře je potápění či šnorchlování. Když se řekne Egypt, každý si představí honosné resorty se službami all inclusive, pyramidy a kouzlo prastaré civilizace. Egypt ovšem nabízí i kouzelný svět plný barev pod hladinou Rudého moře.

Marsa Alam

Tato oblast má své letiště, původně to byla malá rybářská vesnička, nabízí hned několik lokalit vhodných pro šnorchlování a potápění. Spousta hotelů má korálové útesy přímo u pláže, takže není nutné nikam jezdit ani plavat daleko.

Abu Dabbab - korálový útes, kde kromě klasických druhů ryb, potkáte i velké perurýny, rejnoky, kytarovce a pro mnoho vyznavačů potápění či šnorchlování je to oblast známá výskytem rejnoků, želv a také dugongů. Do této oblasti se pořádají výlety z mnoha okolních hotelů. Této zátoce nejblíže je hotel El Malikia Abu Dabbab Resort a hotel Hilton Marsa Alan Nubian

Zátoka Pensee Azur - otevřená zátoka přímo před hotelovou pláží, kde je nádherný korálový útes plný života, barevná podmořská scenérie je k vidění po celé délce útesu až ke korálovým stěnám na okraji zátoky. V dopoledních hodinách k okraji útesu připlouvá rodinka delfínů. Zde jsou dva hotely úplně nejblíže a to Utopia Beach Resort a Pensee Royal Garden. 

Jabal Al Rosas - zátoka s písečným vstupem do moře, po obou stranách zálivu jsou korály, jejichž útesy sahají do hloubky 10 m a útes měří zhruba 150 m. Žijí zde trnuchy, želvy, murény, při troše štěstí zde uvidíte mantu a malé žraloky. U této zátoky je hotel Aurora Bay, stačí přejít silnici.

Coraya - korálový útes v zátoce, kde je útes dokonale zachovaný a pečlivě hlídaný plavčíky. Korál je dostupný přímo z pláže. Ráno se na trávu připlouvají pást mořské želvy, V zátoce je více hotelů, např. super luxusních jako je Steigenberger Coraya Beach, Jaz Solaya, Jaz Lamaya atd.

Sharm El Sheikh

Oblast, která má své letiště, nachází se na jižním cípu sinajského poloostrova.

Ras Mohamed - první mořský národní park v Egyptě. Také zde můžete spatřit žraloky a želvy. V této oblasti doporučujeme hotel Iberotel Palace.

Tiranské ostrovy - skalnatý ostrov patří mezi nejlépe hodnocené a unikátní korály v Egyptě.

Dahab - letovisko v Akabském zálivu, velmi zachovalý podmořský život.

Blue Hole - potápěčský hit, 124 m hluboký závrt o průměru 300 m, původně jeskyně, u které se propadl strop a v průběhu let útvar klesl pod hladinu moře. Závrt je součástí rozsáhlého korálového systému známého jako Belizský bariérový útes, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.

Canyon - velká trhlina v korálech, je povoleno proplouvat v hloubce až 20 m, profesionální potápěči mohou až do hloubky 55 m.

Hurghada

Nejznámější a nejstarší egyptské letovisko má korály bohužel na mnoha místech nenávratně poškozeny.

Giftun - ostrov naprosti samotnému centru Hurghady, kde se nachází rozsáhlý korálový útes, který sahá až do hloubky 40 m.

Habili Ali - korálový útes, kde je průměrná hloubka 30 m, někde i 70 m. Žijí zde žraloci, také murény, manty, tuňáci a rejnoci.

Brother Islands - ostrovy vzdálené od hotelů v Hurghadě 150 m. Útes na severovýchodě má hloubku 40 m, také zde žijí žraloci a manty. Korálové útesy patří mezi nejlepší potápěčské oblasti v Egyptě.