Španělské tradice

24.08.2020

Španělsko je známé svými rozmanitými tradicemi. Nejznámější jsou tanec Flamenco a býčí zápasy. Níže Vám popisujeme nejznámější tradice, které při své dovolené stojí za to navštívit.

Tanec Flamenco

Flamenco se stalo typickým znakem Španělska a bez něj si lze tuto zemi jen těžko představit. Jeho domovem je Andalusie, konkrétně trojúhelník měst Cádiz, Granada a Sevilla. Flamenco na toto území přinesly cikánské kmeny, které z Indie, své původní vlasti, přišly do Andalusie přes severní Afriku. V roce 1842 bylo v Seville otevřeno první café cantante, jakýsi druh kavárny, kde se hrálo flamenco, a další kavárny rychle následovaly.
Flamenco není pouze zpěv, ale souhra hry na kytaru, zpěvu a tance. Podstatou je neustálá improvizace. Je zároveň výrazem určitého životního postoje. Vyjadřuje snahu po plném, spontánním a nevázaném životě. Je v něm ukryto mnoho emotivních kontrastů - bolest, smutek, spontánnost i radost. Ve svých začátcích sloužilo Flamenco jako jakási revolta vůči tehdejší spořádané společnosti.

Býčí zápasy Corrida

Jde o tradici, která sahá až do starověku. Souboj zvíře vs. člověk bylo možné pozorovat už v římském koloseu, a právě odtud tato tradice dorazila až do Španělska. Toreadoři ve složitě vyšívaných pestrobarevných oblecích jsou dodnes jakýmisi národními celebritami. Sezóna Corridy se oficiálně otevírá v polovině března, a to prostřednictvím ohnivé slavnosti Las Fallas, pořádané ve Valencii.

Rajčatová bitva

Španělsko je známo tzv La Tomatinou, neboli rajčatovou bitvou. Tato tradice je známá již od roku 1945. Na počest svatého Ludvíka se ve městě Buñol sejdou lidé na hlavním náměstí a začíná bitva. Municí jsou přezrálá rajčata. Trvá hodinu a během krátké doby jsou všichni pokrytí rajskými plody.


Tapas aneb tisíc chutí Španělska

Na první pohled vypadají nic moc, na ten druhý si vás tyhle báječné chuťovky jednoduše získají, nejde totiž jen o jejich pestrý výběr, ale také způsob servírování. 

V Baskicku na severu země pak tuto oblibu dovedli ještě dál. Snad každý tapas bar nabízí jedenkrát do týdne akci pintxo-pote, kdy vám k oblíbeným tapas nabídnou sklenku vína nebo piva zdarma. A všeobecně platí, že čím menší vesnice, na tím méně vás tenhle zážitek přijde. A nebývá to na úkor kvality, leckdy spíše naopak.