Tipy na výlety

30.07.2021

Bulharsko je velmi bohaté na historické, kulturní i přírodní památky a zajímavosti. Nenechte si ujít křivolaké uličky v historických centrech Nesebaru nebo Sozopolu, případně doporučujeme pěší tůry do pohoří  Rila nebo k jezerům.

Sofie

Sofia je s více než milionem obyvatel největší a zároveň hlavní město Bulharska. V hlavním městě Sofii doporučujeme navštívit především Sofijskou synagogu, mešitu Banja Baši a klášter Dragalevskimanastir. Ze Sofie také můžete vyrazit na výlet do blízkých hor, odkud se dá udělat výlet např. lanovkou na 2.290 m vysokou horu Vitoša či do lyžařského střediska Bansko. 

Nesebar

Nesebar je pohádkové město rozkládající se na poloostrově na Slunečném pobřeží s antickými památkami a středověkými dřevěnými stavbami. Staré centrum Nesebaru patří na seznam památek UNESCO. Pozůstatky nejstaršího dochovaného kostela sv. Sofie sahají až do 5. století n.l. 

Varna

Varna je čtvrté největší město Bulharska, centrum zábavy, kultury, i jeden z výchozích bodů pro plážovou turistiku. Středobodem města je katedráala "Nebevzetí" z roku 1886 se vzácnými nástěnnými malbami.

Delfinárium ve Varně je jednou z nejkrásnějších atrakcí. Během představení se můžete sami přesvědčit o neuvěřitelných schopnostech delfínů - jejich inteligenci a vnímavosti. Navíc vám delfíni předvedou akrobacii, balancování a tanec ve vodě.

Sozopol

Je magická rybářská vesnice s malebnými domky z 19. století, kde se nachází muzeum s pozoruhodnou sbírkou řeckých váz. Na rozdíl od historického Nesebaru, který leží opodál, Sozopol neoplývá takovým počtem antických památek, ale poklidnou atmosférou v křivolakých uličkách s dřevěnými domky.

Pohoří Rila

Západní část Bulharska vyplňují vysoké hory. Tím nejvýznamnějším je pohoří Rila s nejvyšší horou Bulharska a Balkánu vůbec, kterou je s 2.925 metry Musala, na kterou lze vyjít bez horolezeckého vybavení. 

Vůbec nejkrásnějším místem pohoří Rila je oblast Sedm Rilských jezer nebo také Sedm stříbrných perel Rily. Skupiny sedmi ledovcových jezer leží ve výšce 2.000 až 2.500 metrů. K jezerům se dostanete po pasi 12ti km procházce nebo můžete využít sedačkovou lanovku, která vás vyveze až k nejníže položenému jezeru.

Plovdiv

Druhé největší město Bulharska. Není u moře, není ani v horách, ale vynechat ho na svém putování po Bulharsku by byla velká chyba.

Najdete tu snad největší koncentraci starověkých, středověkých i novodobých památek na Balkáně. K nejstarším památkám patří antické thrácké opevnění nebo římský amfiteátr, ve kterém se pod širým nebem konají různá divadelní představení. Dále můžete obdivovat několik středověkých kostelů i mešit a nebo se projít některou z uliček historického centra.

Plovdiv zkrátka těží ze své rozmanité historie, kde se setkávali různé kultury i národy a mnoho z jejich dědictví se dochovalo dodnes.

Mys Emine

Ačkoliv bulharské pobřeží je spíše mírné, nedaleko letoviska Obzor či Sluneční pobřeží najdeme nejstrmější bulharský mys Emine jako vystřižený z katalogů klasických strmých skalnatých mysů. Na jeho vrcholu stojí maják a poblíž také zřícenina středověké pevnosti s klášterem. Nedaleko od mysu najdete proslulou pláž Irakli, která se řadí mezi nejhezčí a nejklidnější pláže bez bujarých barů a hotelových komplexů.

Veliko Tarnovo

Město na severním úpatí pohoří Stara Planina je vyhledávnou atrakcí nejen pro zahraničí turisty, ale ve velkém sem míří také Bulhaři. Veliko Tarnovo totiž patří k nejvýznamnějším historickým oblastem v Bulharsku a k jedněm z nejstarších měst na Balkáně. Ruiny starého chrámu na ostrohu Carevec a carského paláce vyhledávanou turistickou atrakcí. Rozsáhlé centrum doplňují malebné domečky z 18. až 19. století.

Ďáblovo hrdlo a Trigradský kaňon

Nenápadná malá vesnička Trigrad vysoko v pohoří Rodopy v odlehlé oblasti poblíž řeckých hranic láká turisty na úchvatné přírodní scenérie. Největším lákadlem je přes půl kilometru dlouhý a 350 metrů vysoký úzký Trigradský kaňon. Po jeho dně teče divoká Bujnovská řeka a podél ní se můžete projít k druhému z lákadel, Ďáblovu hrdlu.

To je přes kilometr dlouhým jeskynním komplexem, do kterého impozantně padá největší podzemní vodopád na Balkánském poloostrově s výškou 42 metrů právě z Trigradského kaňonu. Celému komplexu kraluje přes 100 m dlouhá a 35 m vysoká jeskyně. 

Opevnění a skály Belogradčik

Vypravte se ze Sofie na jednodenní výlet do severovýchodního Bulharska a narazíte na úkaz jako z Pána Prstenů. U městečka Belogradčik narazíte na nadpozemsky vypadající skalní útvary táhnoucí se několik kilometrů po úpatí pohoří Stara Planina, které jsou obehnány opevněním z Římské říše. Později prošly mnohými úpravami a současná podoba pochází z 19. století.