Tunisko

Informace o Tunisku

Tunisko je velmi oblíbená a krásná země, pokud hledáte průzračné moře, dlouhé písčité pláže a usměvavé lidi, je pro Vás dovolená v Tunisku to pravé. Úředním jazykem je francouzština, domluvíte se ale také anglicky.

V Tunisku najdet luxusní i jednoduché hotely, kde Vás přivítají s otevřenou náručí. Tunisané si také zakládají na výborné stravě. Pro Váš pobyt doporučujeme hotely od 4 hvězdiček.


Nabídka dovolené do Tuniska

Články o Tunisku

+29
°
C
H: +29°
L: +28°
Džerba
Pondělí, 24 Srpen
7 denní předpověď
út st čt so ne
+29° +28° +29° +29° +31° +32°
+27° +26° +26° +26° +27° +28°
+30
°
C
H: +30°
L: +25°
Hammamet
Pondělí, 24 Srpen
7 denní předpověď
út st čt so ne
+31° +31° +32° +32° +31° +30°
+23° +23° +24° +26° +26° +24°

Vstupní formality

Pro vstup do Tuniska není vyžadované vízum. Během letu obdržíte vstupní kartu, kterou je potřeba vyplnit a odevzdat pasové kontrole. Ubytovací kartu vyplníte při příjezdu do hotelu.

Podnebí

Tunisko je geograficky i klimaticky velmi rozmanité. Povrch je na severu tvořen pohořím Atlas, nížinami a slanými pánvemi. Na jihu se nachází plošina Dahar a poušť Sahara. Severní částí Tuniska protéká řeka Medjerda. Nejvyšším bodem celé země je pak hora Džabal Šambí (1544 m n. m.). Čtyřicet procent Tuniska pokrývá Sahara, zbytek je tvořen mimořádně úrodnou půdou a 1300 km dlouhým pobřežím 

Smlouvání a spropitné

Bakšiš, neboli spropitné je v Arabských zemích zcela běžné. Tunisko není vyjímkou. Na typických trzích doporučujeme smlouvat. Smlouvání je tuniskou tradicí a obchodník u každého zákazníka předpokládá, že bude smlouvat.

Věděli jste, že se v Tunisku natáčely scény z pouštní planety Tatooine (Hvězdné války)? Obydlí, ve kterých se natáčelo, zde stále stojí.

Tuniská střediska

Mahdia

Město Mahdia se nachází na pobřeží Středozemního moře, přibližně 150 km jižně od města Tunis. Mahdia má svou skvělou historickou atmosféru. Ať už se mluví o krásné medině nebo o památkách. 

Pláže v Mahdii jsou bílé, široké, s jemným pískem. Samozřejmostí je bohatá nabídka vodních sportů. Vstup do moře je převážně pozvolný, proto je Mahdia vhodným místem pro rodiny s dětmi.

Doporučujeme navštívit krásnou medinu, do které se vstupuje branami. Rybářský přístav, námořní hřbitov nebo maják Cape Africa. 

Monastir

Monastir patří mezi nejoblíbenější letoviska v Tunisku. Nachází se v centrální části u pobřeží Středozemního moře v oblasti Sahel. 

Monastir má mezinárodní letiště, je zde mnoho velmi dobrých hotelů a hotelových komplexů, a i přes svou oblíbenost jde stále o poměrně klidné letovisko. Vstup do moře je velmi pozvolný, proto se můžete setkat s tzv utíkáním moře.

Monastir má krásný klášter Ribat z 9 století. Vedle Ribatu je Velká mešita. Nachází se zde také mauzoleum. 

Hammamet

Původně rybářský přístav založený v 10. století dnes patří k nejvýznamnějším letoviskům. Letovisko Hammamet je i lázeňské místo, se kterým je spjat začátek tuniské turistiky. Jeho výhodná poloha z něj činí ideální výchozí bod pro návštěvy historických památek i přírodních scenérií Tuniska.

Hammamet se těší mimořádné oblibě pro své nekonečné pláže, neustále zářící slunce a mnoho příležitostí pro provozování vodních sportů. Zároveň je největším letoviskem a centrem turistického dění.

Příznivce vodních sportů určitě potěší kvalitní zázemí pro vodní lyžování, windsurfing nebo potápění. Pro suchozemské sportovce jsou tu k dispozici například velká golfová hřiště, tenisové a volejbalové kurty nebo třeba hřiště na minigolf.

Milovníci historie zde naleznou staré islámské hradební město s pevností z 15. století. Z pevnosti je pěkný výhled do širokého okolí, uvnitř pak naleznete křivolaké uličky s tradičním trhem. V Hammametu se také nachází dvě mešity, z 15. a druhá z 18. století.

Sousse

Přímořské letovisko Sousse je zároveň třetím největším městem Tuniska. K vidění tu jsou nejen plantáže olivovníků, ovocné sady a krásné zahrady, ale také tisícileté pevnosti a hradby, které se tyčí nad dlouhými plážemi s jemným pískem. Najdete tu staré město s hradbami, uličkami plnými prodejců tradičního zboží a bezpočtem památek.

Kromě historických památek Sousse jsou hlavním lákadlem pro turisty krásné pláže a možnost věnovat se nejrůznějším sportovním aktivitám.

Sousse je starší než samotné Kartágo. Jako důležitý přístav jej založili Féničané a brzy kolem něj vyrostlo město. Rozsáhlé modlitební místo, které se nachází v sousedství Velké mešity, dokazuje velikost a význam města v tehdejší době.

Sousse je místem, kde přistál Hannibal na konci své výpravy do Itálie. Všechny historické památky a tržiště leží za zdmi města. Na předměstí Sousse se nachází komplex křesťanských katakomb. 

ostrov Djerba

Ostrov Djerba je jedním z nejkrásnějších a nejúrodnějších míst v celém Tunisku. Dříve ostrov bohatl  díky obchodu se zlatem a slonovinou, v dnešní době je závislý především na turistickém ruchu. Jeho 130 kilometrů dlouhé pláže, kde slunce hřeje 320 dnů v roce, nabízí kromě slunění a lenošení také velký výběr všech možných vodních sportů.

Zelený a velmi plochý ostrov o rozloze 520 km² je největším ostrovem severní Afriky. Djerba má vlastní mezinárodní letiště a s pevninou je spojena silnicí, kterou budovali již Féničané a Římané. Hlavním a největším městem ostrova je Houmt Souk.

Jednou z nejproslulejších památek ostrova Djerba je synagoga La Ghriba ve vesnici Er Riad. Uchovává se zde velmi starý exemplář Starého zákona. Byla vybudována v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa a patří k významným poutním místům.