Turecká riviéra

Turecká riviéra se rozprostírá na jihu země mezi městy Antalya a Alanya. Oblast Turecké riviéry je především pro vyznavače plážové dovolené, ale na své si příjdou také ti, kteří chtějí vidět historické nebo přírodní zajímavosti. Určitě neopomeňte navštívit krásné Manavgatské vodopády, historické Side nebo pro vyznavače golfu moderní Belek. Velmi oblíbené jsou také výlety na Pamukkale.

Střediska na Turecké riviéře:

Alanya

Alanya je nejvýchodnějším z oblíbených tureckých letovisek. Pod pevností na kopci, který spojuje mys s pobřežím se rozkládá původní centrum města. Dnes je Alanya místem zábavy pro obyvatele i návštěvníky letoviska. Několika kilometrové, krásné pláže propojují Alanyi od východu na západ a zasahují i do příměstských částí tohoto živého střediska.

Svou polohou a úpravností dodnes uchvacuje tzv. Kleopatřina pláž, kde údajně nejslavnější milenecký pár starověku trávil svoje Iíbánky. Této pláži byla jako první v Turecku udělena modrá vlajka EU, označující místa vynikající svojí údržbou, čistotou a péčí o spokojenost návštěvníků. 

Dominantou Alanye je zřícenina mohutné staré pevnosti, jež se tyčí na skále vybíhající do moře. Zachovalé hradby jsou dlouhé 6,5 kilometrů a svádí pohledy turistů hlavně v noci. Pevnost má 83 věží a 140 bašt. Některé z cca 400 cisteren na vodu, vystavěných ve středověku, fungují dodnes. Pevnost je v okolí stále obydlena starousedlíky, kteří zde prodávají většinou ručně vyráběné suvenýry. Po cestě nahoru směrem k pevnosti se nachází spousta restaurací a kaváren, odkud je nádherný výhled na přístav, Červenou věž a východní část Alanye. 

V přístavu pod pevností se nachází symbol Alanye, osmiúhlá Červená věž z roku 1226. Věž postavená z červených cihel je 33 m vysoká, v průměru měří 29 metrů a každá zeď je 12,5 m dlouhá. Věž byla vystavěna, aby ochránila přístav a loděnici před lodními útoky a po staletí sloužila pro vojenské účely. 

Konakli

Konakli je malé půvabné letovisko ležící asi 18 km západně od centra Alanye. I zde naleznete dlouhé písečné pláže, možnosti nákupů i zábavy. Do centra Alanye je přitom snadné spojení autobusem nebo taxíkem. Řada hotelů vyšší kategorie vypravuje do centra svoje vlastní minibusy.

Okurcalar

Asi 30 km od Alanye se nachází letovisko Okurcalar, kde jsou hotely umístěny v rozlehlých tropických zahradách, nenásilně začleněné do okolní přírody. Letovisko charakterizují krásné pláže a čisté moře a je vhodné pro ty, kteří vyhledávají klid.

Avsallar

Cca 25 km od Alanye se nalézá Avsallar s táhlými písečnými plážemi, na kterých lze provozovat nejrůznější vodní sporty. Centrum této přátelské vesničky může nabídnout množství nákupních možností a barů.

Incekum

Oblast Incekum (v překladu "jemný písek") má skutečně výstižný název. Nachází se zde až 10 km dlouhé pláže pokryté jemným pískem. Pobřeží se rozkládá podél rozlehlé zátoky, která je občas přerušena romantickými kamennými útesy.

Side

Side patří mezi nejoblíbenější střediska na Turecké riviéře. Side se rozkládá na blankytném pobřeží Středozemního moře, téměř přesně v půli cesty mezi oblastními středisky Antalyí a Alanyí, nedaleko od správního centra Manavgat. Na své si tu během letní dovolené přijdou milovníci koupání a opalovaní i obdivovatelé antických památek K Nejnavštěvovanějším místům města se řadí ruiny Apollonova a Afroditina chrámu. K dispozici jsou tu špičkové hotely, z jejichž oken se otvírá pohled přímo na staré město. Zlatavé pláže s pozvolným vstupem do moře ocení rodiny s dětmi. Rozsáhlé citrusové, pomerančové i bavlníkové háje se táhnou v bezprostřední blízkosti města. V přilehlých uličkách v centru města je spousta obchodů, restaurací, barů nebo diskoték.

Manavgat

Asi 15 minut jízdy západním od Side leží malé městečko Manavgat, které ožívá jednou týdně na místním trhu. Centrum města tvoří několik nábřežních restaurací, městských hotelů a penzionů

Belek

Letovisko Belek je typickým prázdninovým rezortem, takže zde není žádné velké množství památek či původní architektury. Jedinou výjimkou je malé centrum. Na druhou stranu tu najdete vše, co budete potřebovat k perfektně prožité dovolené. 

Samozřejmostí jsou luxusní hotely, udržovaná písečná pláž či množství restaurací, barů, kaváren či zábavních podniků. Vzhledem k vysoké kvalitě ubytování a služeb, míří do Beleku nejnáročnější turisté z celé Evropy. V letovisku Belek najdete též velice populární a vyhledávané golfové hřiště, které se oblastí táhne v délce několika kilometrů.

Kemer

Je moderní, čisté a udržované  lázeňské letovisko nacházející se v široké zátoce. Je tedy velmi vhodné pro klidnou rodinnou dovolenou i vzhledem k nižšímu počtu turistů než v jiných oblastech Turecké riviéry. Najdeme zde jak udržované parky, tak i dvě krásné pláže oddělené přístavem a parkovým poloostrovem. 

Antalya

Antalya je centrem Turecké riviéry a i díky mezinárodnímu letišti kam v létě jedná každý den několik charterových letů. Za nejhezčí místa Antalye se považuje starý přístav pod starým městem a vodopády vodnaté říčky padající do moře z padesáti metrů.  Na jihovýchod od středu Antalye se nachází veliká čtvrť zvaná Lara. Od moře dělí Laru útesy a až na konci útesů se nachází hotelová oblast Lara s mořskou pláží. 

Fotogalerie Turecká riviéra

© David Maděra - Dovčaonline.cz, nekopírujte fotky